Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

Jason bought 24 fine rugs for $276. As the price of the rugs increases, now he can only buy 20 with the same amount of money. How much more expensive is the rug after the price increase than the rug before the price increase?

  dollars

Correct!