Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

5 pounds of apples, 3 pounds of pears and 6 pounds of grapes were mixed to form fruit dishes. The cost of each pound of apples, pears and grapes were $2.10, $2.80 and $3.50 respectively. What was the cost of 40 pounds of fruit dishes?

$ . 00