Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

Jack bought 4 footballs for $12.40 each and he had $1.40 left. How much money did he originally have? Enter your answer with two decimal places at the end. For example for $40  enter $40.00

 $$

Correct!