Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

Tim paid $30 for 8 hats. If Tim spent the same amount of money to buy ties which each cost $1.25 more than a hat, how many ties would he be able to buy?

ties

Correct!