Practice!

Sample Problem

A notebook costs $6. A calculator costs 13 dollars. If Linda buys 3 notebooks and 1 calculator how many dollars should he pay?

$

Solution

The spending for 3 notebooks: 3× 6 = $18

The total spending : 13 + 18 =$31