Practice!

Sample Problem

Uncle Richard went shopping with $109. He bought 3 footballs and 4 volleyballs, and had $25 dollars left. If each football cost $12,

1) How many dollars did he spend on 3 footballs?

$

2) How many dollars did each volleyball cost?

$

Solution

1)The spending for 3 footballs: 3 × 12 = $36.00

2) The spending for 4 volleyballs: 109- 36 - 25 =$48.00

The price for each volleyball: 48 ÷ 4 = $12.00