Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

Anna went shopping with $89.35. She bought 4 bottles of milk and 5 bags of chips, and had $54.60 left. If each bottle of milk cost $5.60,

a) How many dollars did she spend on 4 bottles of milk?

$

b) How many dollars did each bag of chips cost?

$

Correct!