Practice!

Sample Problem

The total cost of 7 pencils, 5 erasers and 3 pens is $8.

The total cost of 6 pencils, 3 erasers and 2 pens is $6.

How much will 2 pencils, 4 erasers and 2 pens cost?

$ .00

Solution

The total cost of 1 pencil, 2 erasers and 1 pen is: 8 - 6 = $2,

So the cost of 2 pencils, 4 erasers and 2 pens is: 2 × 2 = $4