Practice!

Sample Problem

Cathy bought some bags of cashews for $72. If a bag of cashews cost $4, how many bags of cashews did Cathy buy?

bags

Solution

Recall the formula: Amount = total price ÷ unit price

Total price: 72 dollars

Unit price: 4 dollars

Then, 72 ÷ 4 = 18 bags