Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

A toothbrush costs $5, and a package of toothpaste costs $2 more than a toothbrush. If Linda bought 1 toothbrush and some packages of toothpaste for $54, how many boxes of toothpaste did she buy?

 boxes of toothpaste

Correct!