Create a free account!

When you create an account, we'll save your progress. Plus, you'll have access to some cool tools, like reports, assignments, gradebook, and awards.

Leo spent $72 for some model trains at $12 each. If he spent the same amount on model planes, he could buy 3 more model planes than model trains.

(a) How many model trains did Leo buy?

model trains

(b) What was the price of a model plane?

$ .00

Correct!