Practice!

Sample Problem

Linda bought 4 bags of cat food and 1 cushion for her cat at a total cost of $48.90. If the price of the cushion was $15.30, what was the price of each bag of cat food? (Please put dollars in the first box and cents in the second box.)

$.

Solution

Cost of 4 bags of cat food: $48.90 – $15.30 = $33.60

Price of each bag of cat food: $33.60 ÷ 4 = $8.40