Practice!

Sample Problem

The total cost of 14 bags of rice, 25 bags of flour and 9 bags of beans is $1,425. A bag of rice costs $30 and a bag of flour costs $15. What is the cost of a bag of beans?

$.00

Solution

14 bags of rice cost $30 × 14 = $420.

25 bags of flour cost $15 × 25 = $375.

9 bags of beans cost $1425 – $420 – $375 = $630.

Therefore, one bag of beans costs $630 ÷ 9 = $70.